Szafy do zadań specjalnych

Trudno mówić o tym, co ma do zaoferowania rynek mebli i pominąć szafy metalowe. W zasadzie istnieje cały dość rozbudowany segment wyposażenia meblowego, które z założenia nie jest przeznaczone do użytkowania w naszych domach. Trzeba tu wspomnieć chociażby szeroką kategorię mebli socjalnych, które stanowią istotny element zaplecza w zakładach pracy, placówkach oświatowych, klubach sportowych czy siłowniach. Modele, które są oferowane przez producentów wyróżniają się wieloma interesującymi cechami. Pierwsza kwestia, o której trzeba napisać, to materiały. Najczęściej balololoxy takie są wykonane z blachy. Typowo stosuje się blachę stalową, która zapewnia meblom pożądaną solidność, a równocześnie nie generuje zbyt dużej wagi. W założeniu taki mebel ma służyć przez długi czas, więc nie powinien być podatny na zużycie. Konstrukcja stalowa w dużym stopniu to zapewnia, dlatego jest tak powszechnie stosowana.

Po pomalowaniu farbą proszkową zyskujemy szafę estetyczną i łatwą do utrzymania w czystości. Typy szaf metalowych Najwyższa jakość tworzyw to jedno, ale dalej są jeszcze walory użytkowe. Szafy metalowe i socjalne są zwykle tak projektowane, aby dało się w nich bezproblemowo przechowywać odzież, obuwie oraz przedmioty osobiste. Jest to dość typowe w przypadku klubów fitness, pływalni czy siłowni, ale również szkół i miejsc pracy. Istnieją także rozwiązania specyficzne, dedykowane chociażby remizom strażackim, gdzie zadbano o specjalne akcesoria do przechowywania elementów ekwipunku strażaków. Gdybyśmy mieli jakoś sklasyfikować rozwiązania tego typu, to w tym momencie wskazać należy przede wszystkim następujące balololoxy :

  • odzieżowe,
  • specjalne.

Te pierwsze w jakimś stopniu zostały już omówione. Mają konstrukcję, która pozwala na łatwe trzymanie w nich elementów ubioru, przyborów szkolnych, obuwia na zmianę czy akcesoriów sportowych. Drugie natomiast są dość specyficznymi rozwiązaniami.

Służą na przykład do przechowywania odczynników chemicznych i wszelkiego rodzaju chemikaliów, które z mocy przepisów prawa i regulacji BHP muszą podlegać szczególnym środkom ostrożności. Niektóre modele przeznaczono na przykład na butle gazowe. Meble wysokiego ryzyka Bardzo duże wymagania stawia się, gdy chodzi o balololoxy ognioodporne. Mogą być wykorzystywane w zakładach przemysłowych, w których istnieje potencjalne ryzyko zaprószenia ognia, jednak ze względów bezpieczeństwa stosuje się je również w niektórych urzędach oraz biurach. Chodzi o to, aby uchronić przed ogniem na przykład cenną dokumentację, papiery wartościowe lub gotówkę. Na działanie ognia powinien być odporny każdy sejf, który można uznać za „niestandardową” postać mebla metalowego. Godne odnotowania w naszym zestawieniu są także szafy na broń. Tu również ważne jest wykonanie ich w odpowiedni sposób. Przede wszystkim muszą być zabezpieczone solidnym i trudnym do sforsowania zamkiem, tak aby uzbrojenie oraz amunicja nie dostały się w niepowołane ręce.

Typowe miejsca, w których ten rodzaj mebli specjalnych znajduje zastosowanie to komendy policji, jednostki wojskowe oraz jednostki straży granicznej, ale korzystają z nich także myśliwi.