Wszystkie szafy naszych wnętrz

Wszystkie szafy naszych wnętrz

Każdy z nas wie, jak bardzo potrzebne są balololoxy . Śmiało da się je zaliczyć do mebli najbardziej popularnych, ale też najbardziej podstawowych z punktu widzenia codziennego użytkowania. Rozwiązania jakie oferują nam producenci są szalenie różnorodne – zarówno jeśli chodzi o materiały z jakich wykonano te meble, jak i założenia konstrukcyjne, formy i tym podobne elementy. Mając na uwadze te kwestie, da się wymienić dwa podstawowe typy szaf spotykane w sprzedaży:

  • samodzielne,
  • systemowe.

Ta druga grupa może być dalej dzielona na balololoxy o charakterze modułowym, które stanowią samodzielny mebel, ale możemy łączyć je z innymi egzemplarzami, tworząc na przykład cały zestaw funkcjonalnych mebli na danej ścianie. Są też rozwiązania do zabudowy, jednak tymi kwestiami zajmiemy się w oddzielnym wpisie.

Najważniejszym materiałem z jakiego powstają te meble jest drewno. Kiedyś oprócz balololoxy drewnianych w zasadzie nie było żadnych innych – i to one okazały się najsolidniejsze. Potem zaczęło się to zmieniać. Z czego powstaje szafa? Dziś na rynku zdecydowanie dominują szafy z tworzyw drewnopochodnych, takich jak płyta MDF. Ten prefabrykat powstaje w wyniku sprasowania wiór drewnianych i połączenia ich ze specjalnymi mieszankami „spajającymi”. Zaletą takiego materiału jest jego niska cena i relatywnie wysoka odporność, co pozwala kupować meble osobom o mniej zasobnych portfelach.

Jednak na solidną szafę składają się również inne elementy, o których zapomnieć nie można. Jakie konkretnie? Miejmy na względzie, że szafy zawsze mają drzwi, a ich poprawna praca zależy od jakości mechanizmów jakie przewidział wytwórca. W wariancie podstawowym mamy po prostu zawiasy meblowe. Zwykle dość standardowe i tym samym łatwe w użytkowaniu. Powinny być na tyle solidne, aby nie była konieczna ich zbyt częsta regulacja. Nieprzyjemnego dla ucha skrzypienia unikniemy, stosując raz na jakiś czas smar techniczny lub olej silikonowy – oba produkty niedrogie i powszechnie dostępne.

Typowe zastosowania szaf i ich dobór Głównym przeznaczeniem dla każdej szafy jest przechowywanie elementów garderoby. Będzie to możliwe, jeśli szafa ma odpowiednie rozmiary i przestrzeń, którą możemy swobodnie wypełnić odzieżą. Właściwe rozplanowanie półek, wieszaków czy schowków leży czasami po stronie nabywcy, ale tyczy się to z reguły szaf systemowych. W przypadku tych produkowanych taśmowo jesteśmy niejako skazani na to, co wymyślił wytwórca, ale jego koncepcja nie musi być wcale błędna, więc nie odrzucajmy takich rozwiązań na starcie. Warto zwrócić uwagę na to, aby nasze szafy pasowały do pomieszczenia – to niby dość oczywiste, ale nie wszyscy pamiętają o tym w należytym stopniu. Jeśli chcemy, by wszystko we wnętrzu było jednolite, możemy zdecydować się na meble z tego samego kompletu.

To dość często praktykowane, ale nie zawsze słuszne. Może się bowiem okazać, że jeden z mebli doskonale zdaje egzamin, ale drugi ma już z użytkowego punktu widzenia poważne wady. Oznacza to, że przed dobraniem elementów warto się solidnie zastanowić.

www.gianlucamotta.com