Podział cellulitu – postać twarda i miękka
Specjaliści, na podstawie najnowszych badań, dokonali podziału klinicznego zmian cellulitowych, uzależnionego od podłoża, na którym zlokalizowane są zmiany. Wyodrębnili dwa podstawowe rodzaje cellulitu, a mianowicie postać twardą oraz miękką. Postać twarda – występuje u młodych, szczupłych, regularnie ćwiczących kobiet, które nie ukończyły 25 roku życia.
Tkanka podskórna jest jędrna i ściśle przylega do mięśni, ale skóra objęta cellulitem jest szorstka i sucha, mogą również występować rozstępy. Cellulit widoczny jest przy ujęciu skóry w fałd, nie zmienia się przy zmianie pozycji ciała, obejmuje zazwyczaj uda i pośladki. Jednak nieleczony może przejść w cięższą postać.
Postać miękka – pojawia się zazwyczaj po 35 roku życia, u kobiet mało aktywnych fizycznie, jako następstwo cellulitu twardego. Występuje również u kobiet, które gwałtownie schudły, u osób z genetycznie uwarunkowaną wiotkością skóry, bądź też u stosujących leki odwadniające. Dochodzi do osłabienia napięcia i wiotkości mięśni.
Zmiany widoczne są przy zmianie pozycji ciała i obejmują szersze partie ciała, niż w przypadku postaci twardej.