Warto dbać o związki

Ludziom niestety czasami się wydaje, że jeśli są już z kimś w związku, to w ogóle nie muszą się starać. Przecież już zdobyli tą osobę, spotykają się, a czasami i mieszkają razem, albo są małżeństwem. Przecież skoro są już razem, to już więcej się starać nie trzeba, bo związek sam z siebie będzie dalej funkcjonował. Prawda jednak jest taka, że owszem, może i będzie on funkcjonował samodzielnie przez jakiś czas.

Jednak po pewnym okresie może się okazać, że dla tej drugiej strony, takie samoistne trwanie związku to za mało, że oczekuje ona czegoś innego, a co się z tym wiąże, może się okazać, że związek się po prostu rozpadnie. Co więc zrobić, aby do tego nie dopuścić?

Musimy o niego się troszczyć

Nie ma znaczenia, czy jesteśmy w związku od miesiąca, pięciu czy trzydziestu lat. Zawsze powinniśmy o niego dbać, zawsze powinniśmy go pielęgnować. Oczywiście nie chodzi o to, aby codziennie przez kilka godzin zaskakiwać bliską nam osobę.

Na co dzień z pewnością wystarczą drobne gesty, takie jak uśmiech po powrocie z pracy, jak przygotowanie herbaty, jak wyręczenie w niektórych z domowych obowiązków, jak zadbanie o odpowiedni komfort odpoczynku. Jednak warto też od czasu do czasu włożyć trochę więcej wysiłku w dbanie o ten związek. Dopilnować, aby pojawiły się kwiaty, aby pojawiła się propozycja wspólnego wyjazdu w celu odpoczynku, aby było wyjście na kolację czy do kina. Wówczas, jeśli jedna i druga strona, cały czas będzie okazywała, że jej zależy, że ważne jest dla niej samopoczucie drugiej strony, to będzie istniała ogromna szansa na to, że ten związek nie tylko będzie trwał, ale cały czas będzie się rozwijał, będzie się pogłębiał i okaże się, że ci ludzie są sobie jeszcze bliżsi.

To nie zawsze jest łatwe

Oczywiście, chociaż dbanie o związek, wydaje się łatwym zadaniem, bo co to zrobić herbatę, przygotować obiad, zrobić masaż spiętych barków, to jednak życie pokazuje, że to wcale tak proste nie jest. Przychodzimy zmęczeni po pracy, a tu trzeba się jeszcze zająć domem i być może dziećmi. Wieczorem padamy zmęczeni nie mając na nic sił, rozmowa wydaje nam się zbyt ciężka, a gdzie tu mówić o okazywaniu jakichś drobnych gestów czułości, w postaci kubka herbaty. Jednak warto się wysilić, warto pokazywać, że ciągle dostrzegamy tą drugą osobę, że zależy nam na jej komforcie.

Owszem, to nie zawsze będzie łatwe i będą się pojawiały nieporozumienia, czy złość spowodowana zmęczeniem. Ale jeśli związek będzie silny, to możemy być pewni, że te sporadyczne sytuacje, w których jesteśmy dla siebie złośliwi, nie będą miały na niego negatywnego wpływu, bo tych dobrych sytuacji z pewnością będzie znacznie więcej i one będą niwelowały te złe uczucia. Im więcej czasu zainwestujemy we wzajemne dbanie o siebie, w troskę o drugą osobę i nasz związek, tym większa będzie szansa, że przetrwa on nawet największe burze. To też oznacza, że naprawdę warto inwestować swój czas w tworzenie jak najlepszych związków z drugą osobą, bo wówczas będziemy wiedzieli, że jest ktoś, w kim mamy oparcie i na kogo możemy liczyć.

Im więcej, będzie takich drobnych gestów, tym łatwiej będzie nam je wykonywać, a okazywanie sobie troski na co dzień, nie będzie stanowiło dla nas najmniejszego problemu.