Czym jest weganizm?

rozwoj.cywilizacja.com.pl

Weganizm to pojęcie zbliżone do wegetarianizmu, ale są też pewne wyraźne różnice. Największa polega na tym, że weganie unikają nie tylko spożywania pokarmów mięsnych, ale także wszystkich, które są pochodzenie zwierzęcego. Dotyczy to więc np. również jajek lub mleka. Wielu wegan unika również spożywania miodu. Wszędzie tam, gdzie pokarm wiąże się z wyzyskiwaniem zwierząt, weganin powie „stop”.

Szerzej weganizm należy rozumieć jako próbę powstrzymania eksploatacji zwierząt przez ludzi w wielu dziedzinach. Weganie np. nie noszą ubrań, które są wytwarzane ze skóry lub futra. Wielu przedstawicieli tego sposobu myślenia unika także chodzenia do miejsc, w których oglądanie zwierząt jest rozrywką – np. cyrk. Za weganizmem przemawia przekonanie, że zwierzęta odczuwają cierpienie tak samo jak człowiek i w związku z tym powinniśmy robić wszystko, żeby nie krzywdzić zwierzaków – podobnie jak nie chcemy krzywdzić innych ludzi.

Cierpienie dotyczy nie tylko fizycznego uszkodzenia ciała zwierzęcia czy niehumanitarnych form zabijania, ale również trzymania w klatce, nieodpowiedniego żywienia i wielu innych form działalności człowieka wobec innych gatunków.