Czy elektronika ułatwia nam życie?

Gdzie się nie obejrzymy otacza nas elektronika. Tak naprawdę z każdym rokiem jest jej coraz więcej, dlatego też warto się zastanowić nad tym, jaki ma ona wpływ na nasze życie. Czy dobrze, że jest ona w naszym życiu, czy może jest jej za dużo? Oczywiście tutaj, podobnie jak przy innych kwestiach związanych z nowoczesnymi technologiami, możemy zauważyć plusy i minusy danej sytuacji. Dlatego też każdy powinien zastanowić się, jak to wygląda w jego życiu. Czy tej elektroniki nie jest za dużo, a może moglibyśmy z niej więcej korzystać?

Ułatwienie życia

Wystarczy spojrzeć na przestrzeń kilkudziesięciu ostatnich lat, żeby przekonać się, jak wiele nowej elektroniki pojawiło się w naszym życiu i żeby sprawdzić, czy nam ona przeszkadza czy pomaga. Przede wszystkim mamy pralki automatyczne, które bez wątpienia znacznie ułatwiły życie.

Nie trzeba już prać ręcznie, nie trzeba poświęcać na pranie długich godzin, kiedy to trzeba było najpierw samemu pranie namoczyć, później wyprać i wypłukać. Teraz wkładamy pranie do pralki, uruchamiamy ją na odpowiednim programie i czekamy aż samo się wypierze, wypłucze i odwiruje. Wystarczy powiesić i już mamy całą czynność z głowy. Co więcej, wykorzystanie tej elektroniki pozwala nam na robienie innych rzeczy, bo pralka pierze, a my w tym czasie możemy zająć się przygotowywaniem obiadu czy sprzątaniem. Poza tym, obecnie są nam oferowane pralki z funkcją suszarki, a więc wystarczy włączyć mokre pranie na odpowiednią funkcję i wyjmujemy je suche, gotowe do złożenia i schowania w szafie. To wygodna opcja, jeśli nie chcemy suszyć prania w mieszkaniu, a jednocześnie nie mamy możliwości wystawienia go na zewnątrz.

Trzeba podchodzić ostrożnie

Oczywiście takie urządzenia jak pralka czy robot kuchenny są potrzebne i znacznie ułatwiają życie. Korzystanie z komputera, telewizora czy tableta również ma swoje plusy, zwłaszcza jeśli podejdziemy do nich rozsądnie i będziemy korzystać z różnych programów edukacyjnych, które są przez nie oferowane. Jednocześnie też musimy jednak pamiętać, że ta elektronika może uzależniać i jeśli nie będziemy ostrożni, może dojść do sytuacji, że nie będziemy potrafili żyć bez tych urządzeń. Tak samo jest z telefonem komórkowym, może nam ułatwiać kontakty z bliskimi, może stać się dla nas przenośnym biurem, dzięki czemu niektóre rzeczy będziemy mogli robić zdalnie. Ale może się też okazać, że to telefon zastąpi nam rozmowy na żywo, że wpatrywanie się w jego ekran będzie pierwszą rzeczą, którą będziemy robić rano i ostatnią, którą będziemy robić wieczorem. Dlatego trzeba pamiętać, że elektronika jest potrzebna, może nam znacznie ułatwić życie, ale jednocześnie nie zapominajmy, że w przypadku takich urządzeń jak telewizor, tablet, laptop czy telefon niezbędne jest wprowadzenie pewnych ograniczeń.

Elektronika niesie ze sobą wiele dobrego i daje nam możliwości, o których nasi przodkowie mogli tylko pomarzyć. Jednak musimy uważać, żeby nie zaczęła nam ona zastępować prawdziwego życia i prawdziwych kontaktów międzyludzkich.